Насловна / Вести / Веганска храна на доделувањето на „Златен глобус“

Веганска храна на доделувањето на „Златен глобус“

Овогодинешните 77-ти награди „Златен глобус“, што се одржаа минатиот викенд во славниот хотел „Беверли Хилтон“, влегоа во историјата, како првото големо доделување на наградите, кое се карактеризира со веганско мени.

hrana

Само една недела пред настанот, беше планирано да се сервира како главно мени класична плескавица, но во последен момент беше решено да им служи на гостите 100 проценти мени од зеленчук, во обид да се „подигне свеста за животната средина и да се предупредат за прекумерна потрошувачка и трошење храна“. е холивудско здружение за печатот за надворешни работи (HFPA).

“Планиравме да служиме риба, а потоа се сретнавме со претставниците на ХФПА, кога се реши да се промени за да се направи добра работа и да се испрати порака“, вели Метју Морган, извршен готвач во хотелот „Беверли Хилтон“. Ова дефинитивно беше прво веганско доделување на наградата „Златен глобус“.

hrana2

За предјадење е служена ладна златна супа од репка со краставица и семки од  амарант, а главниот оброк беше рижото од печурки со прокули и пурпурни моркови. За десерт е служена веганска верзија на Оперската торта покриена со парчиња темно чоколадо Гуанаја и карамелизирани лешници.

hrana1

Исто така, за време на вечерата е служена исландската природна изворска вода исклучиво од стаклени шишиња, а сламки од хартија им биле достапни на гостите за да се избегне употребата на пластика за еднократна употреба. Ниту црвениот тепих што се користеше на годинашните награди „Златни глобуси“ не се фрли, туку ќе се користи и на други настани.

hrana3

„Климатската криза е невозможно да се игнорира, и мислевме дека можеме најдобро да го означиме почетокот на новата деценија и да испратиме добра порака“, објасни претседателот на ХФПА, Лоренцо Сорија, во изјавата за „Холивуд репортер“. “Не сметаме дека ќе го промениме светот за една вечер, но решивме да направиме мал чекор за да ја подигнеме свеста за животната средина. Храната што ја јадеме, начинот на кој се одгледува, преработува и отстранува, сите придонесуваат за климатската криза“.

hrana4

Бидејќи „Златните глобуси“ се првата церемонија на доделување награди во годината, интересно ќе биде да се види како ќе се следи овој пример до крајот на 2020 година. Исто така, ако се знае дека Златните глобуси редовно служат да ги предвидат добитниците на Оскар чии награди ќе се одржат следниот месец, можно е да се предвиди што ќе се јаде на забавите после доделувањето на наградите.

Познатиот актер и активист за животна средина, Марк Руфало, на Твитер објави: “Вегетаријанската храна е вкусна и здрава и ги намалува гасовите во стаклена градина отприлика колку и електричните автомобили. Ние треба да ја пофалиме ХФПА за оваа одлука, а сите други доделувања на награди треба да го следат овој пример“.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top