Насловна / Вести / Турција – втор водечки купувач на рускиот гас

Турција – втор водечки купувач на рускиот гас

TurkeyRussiaGas
Во 2015 година, Турција изби на второто место на најголеми купувачи на рускиот гас во светски рамки, додека на првото место и натаму е Германија, објави руската компанија „Гаспром“. И покрај моменталната напнатост во политичките односи меѓу Турција и Русија, компанијата е подготвена да ги зголеми своите испораки за Турција, и да ја продолжи изградбата на нуклеарната централа во оваа земја.
eu-gas-russia
Во 2015 година Русија го зголеми извозот на природен гас во земјите од поранешниот СССР за 8%, а извозот во Германија за дури 17,1%.

Испрати коментар

Scroll To Top