Насловна / Вести / Трансформации на јавниот простор заробен од сообраќај

Трансформации на јавниот простор заробен од сообраќај

Бразилскиот урбанистички колектив наречен Urb-i (скратено од Urban Ideas) е основан 2015. година од четворица млади Yuval Fogelson, Carolina Guido, Fernanda Mercеs и Rodolfo Macedo.
Urb-i прикажуваат примери на јавни простори што им се пријателски настроени на луѓето со инспиративна галерија на слики од Google Street View, откривајќи ги најзачудувачките трансформации низ светот на места каде исчезнуваат сообраќајните ленти, возила, паркинзи и се трансформираат во јавни пешачки површини.
Според нив, ние сме општество кое е „зависник од автомобили“, а луѓето кои одат пеш се ставени во карантин на мали и одвај проодни тротоари. Сообраќајните ленти и паркирањето имаат предност над зелените, јавните и пешачки површини, а сметаат дека секоја промена, голема или мала, ја прави разликата во позитивна насока на функционирањето и животот на граѓаните.

амстердам

Aalsmeerplein, Амстердам, Холандија

будим

Ferenciek tere, Будимпешта, Унгарија

израел

Retsif Herbert Samuel St, Тел Авив, Израел

кореа

 Савон, Јужна Кореа

лондон

Van Gogh Walk, Лондон, Англија

москва

Зачатјевски, Москва, Русија

њујорк

Times Square, Њујорк, САД

рио

Praça Mauá,Рио де Жанеиро, Бразил

москва2

Кримскаја набрежнаја, Москва, Русија

сеул2

Gwanggyo, Сул, Јужна Кореа

белгија

Cogelsplein, Анверпен, Белгија

белохор

R. Antonio de Albuquerque,Бело Хоризонте, Бразил

будим2

Csarnok tér, Будимпешта, Унгарија

данска

Vester Voldgade,Копенхаген, Данска

лион

Avenue Général Brosset, Лион, Франција

лион2

Avenue Général Brosset, Лион, Франција

лисабон

R. Fialho de Almeida, Лисабон, Португалија

мадрид

Plaza Sta. Bárbara,Мадрид, Шпанија

милано

Via Luca Beltrami, Милано, Италија

новзеланд

Fort St., Оукленд, Нов Зеланд

њњњ

Coenties Slip,Њујорк, САД

тулуз

Allée Jules Guesde,Тулуз, Франција

цан

Annie Alley, Сан Франциско, САД

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top