Насловна / Архитектура / Студентски центар со каскаден покрив од соларни панели

Студентски центар со каскаден покрив од соларни панели

Победник на конкурсот за најдобар проект на Студентскиот центар на универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор, Мериленд, е „The Village“. Проектот на компанијата БИГ опфаќа површина од 14 илјади квадратни метри, која е дизајнирана како голема дневна соба. Се наоѓа во близина на постојниот отворен простор на кампусот и центарот е дизајниран да го подобри пристапот меѓу поширокиот кампус и соседната заедница Чарлс Вилиџ. Овој одржлив студентски центар ќе има дрвена конструкција и покрив покриен со соларни панели.

student

„The Village“ ќе вклучува простори за релаксација и дружење, како и простори за креативни и изведувачки уметности, студентски потреби, фоаје, дигитален медиумски центар, простор за културни настани и трпезарија во салата што ќе биде поврзана со новиот плоштад. Зградата е замислена како централна дневна соба опкружена со простори прилагодени на потребите на заедницата Хопкинс, бидејќи одамна е призната како место за собирање на сите граѓани.

student1

Бидејќи зградата ќе биде на закосена површина, скалите ќе бидат насекаде, и во внатрешноста на просторот и околу зградата. Поради каскадната локација, покривот на самата зграда ќе биде на различни нивоа. Директен влез ќе биде возможен од сите четири нивоа на зградата, додека истовремено отвореноста ќе одржува пријателска атмосфера. Посетителите и студентите ќе бидат пречекани од отворената фасада на зградата со области за вечера, уживање и дружење, од каде ќе можат директно да пристапат до сончевите зелени површини на плоштадот.

Планот е „The Village“ да биде претежно изграден од дрво со големи застаклени површини од каде ќе достигне природна светлина, со што ќе се намали потребата од вештачко осветлување. На покривот ќе има соларни панели, така што трошоците за електрична енергија дополнително ќе се намалат.

Изградбата е планирана за почетокот на 2022 година, додека завршувањето се очекува на крајот на 2024 година.

student2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top