Насловна / Архитектура / Спирална кула во Русија ќе биде втора највисока зграда во светот

Спирална кула во Русија ќе биде втора највисока зграда во светот

Кина во моментов го гради вториот највисок облакодер во светот, но рекордот може да биде урнат со мега-зграда во Русија. Имено, шкотската компанија „Kettle Collective“ го претстави идејниот дизајн на кулата што може да го реализира. Станува збор за Лахта Центар II во Санкт Петербург со спирален дизајн кој ќе достигне висина од дури 703 метри.

кула.јпг

Името на оваа зграда можеби звучи познато, а тоа е затоа што првиот центар Лахта во овој руски град, со своите 462 метри, е највисокиот објект во Европа. Оваа зграда на „Газпром“ е дизајнирана од Тони Кетл, кој тогаш работел во RMJM, a сега има своја канцеларија под името „Kettle Collective“. Центарот Лахта II ќе биде изграден недалеку од првата кула, која во моментов е 14-тата највисока зграда во светот.

Центарот Лахта II е дизајниран да има спирален облик и зашилен врв што им оддава почит на надалеку познатите цркви во Санкт Петербург, но истовремено ги крши ветровите, кои се исклучително силни на овие височини.

кула1

Мегаструктурата има 150 ката, додека нејзиниот последен кат ќе биде на висина од 590 метри, што ќе биде највисокиот поглед во светот – повисок дури и од оној во Бурџ Калифа. Секако, оваа зграда во Дубаи со своите 828,8 метри останува највисоката зграда во светот.

Кулата ќе има деловно-станбени содржини со канцелариски простории, станови и продавници со ентериер во кој ќе доминираат атриуми преку три ката, како и зелени зони кои ќе ја убијат монотонијата на челик и стакло. Движењето низ кулата ќе биде овозможено преку мултифункционални електрични возила.

“Новиот центар Лахта ќе биде модел на одржлив дизајн за високи згради“, вели Тони Кетл. Објектот ќе има најдобар можен дизајн со ниска енергија, како и шарени атриуми што ќе бидат срцето на новата деловна област. Дизајнот е и естетски и функционален, бидејќи ќе ги намали значителните ветерни сили што ќе влијаат на структурата, а за возврат ќе ја намали количината на носечки елементи, додава Кетл.

кула2

Архитектот додава дека кулата е родена од смела идеја која е инспирирана од енергија во сите нејзини форми, од спирални бранови генерирани околу длабоки вселенски квазари до спирали на бранова енергија. Надворешната обвивка на зградата е создадена од спирални столбови кои формираат отворен органски спирален дихидрид, додека структурата е засечена од низа спирални преткомори кои се делат со вертикалните јавни простори.

Несомнено е дека ова е многу смел дизајн, но големото прашање е дали зградата ќе се изврши точно како што гледаме на рендерите. Кетл колектив вели дека проектот е сè уште во рана фаза на дизајнирање, така што сè уште може да се промени.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top