Насловна / Арт и дизајн / Спектакуларен дом на планина во ексклузивниот клуб Јелоустоун во Монтана

Спектакуларен дом на планина во ексклузивниот клуб Јелоустоун во Монтана

Архитектката Тери Хунзикер и архитектонската фирма Сујама Петерсон Дегучи создадоа спокојно одморалиште во Монтана со големи уметнички дела и колекционерски дизајн.

Она што е прекрасно е што не се гледа друга куќа од парцелата, бидејќи се наоѓа токму на работ на долината. Куќата изгледа многу уникатно со внатрешен дизајн кој изобилува со пријатни бои и висококвалитетни материјали.

Montana

Во дневната соба, Тери Хунзикер создаде сопствени фотелји, тросед од мохер, коктел маса и трпезариска маса кои се комбинирани со столчиња во стилот на Жан Пруве. Уметничкото дело е на Марк ди Суверо, а светилките се на Александар Ламонт.

Montana1

Изграден на приближно 7.500 квадратни метри, домот располага со органска мешавина на материјали комплементарни на северозападниот пејзаж, вклучувајќи дрво и камен, споени со скулпторски пространства од поцрнет челик.

Montana2

Надворешноста на домот е составена од камен од локално потекло и западен црвен кедар измешани со големи греди од поцрнет челик и огромни пространства од стакло.

Montana3

Во внатрешноста на куќата, на едниот крај, делото за Рилке на Марк ди Суверо од 1976 година е прикажано заедно со трпезариска маса од бразилски кварцит и поцрнет челик, додека на другиот крај од собата, Хунзикер поставила тросед и фотелји со мохер по мерка околу геометриска коктел маса по сопствен дизајн.

Montana4

Во центарот на собата, Хунзикер осмислила трет простор за седење што е „поориентиран кон прозорецот“, поставувајќи четири фотелји од Бејкер околу масата од даб инспирирана од африканските резби. Палетата на бои и материјалите се избрани да бидат топли и привлечни.

Montana5

Montana6

Montana7

Автор: Сања ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top