Насловна / Арт и дизајн / Специјална колекција на Caran d’Arche

Специјална колекција на Caran d’Arche

Основана во 1915 година во Женева, компанијата Caran d’Arche е прочуен швајцарски бренд кој дизајнира уникатни инструменти за пишување.
Со оглед на тоа дека оваа компанија споделува бројни идеи и дизајнерски елементи со реномирани швајцарски брендови за часовници, одлучиле да понудат единствен сет на луксузни инструменти за пишување, инспирирани од светот на хронологијата.

1
Наречен 1010 Timekeeper, овој сет содржи налив пера и ролер пенкала со шармантни детали како римски броеви или сини Breguet сказалки, како и сокриени драгоцености како што е рубинот. Овие пенкала содржат и шноли и мали прстени кои го спојуваат телото на пенкалото со завршетокот, што е инспирирано од базата на часовниците.

3
Caran d’Ache исто така користеле специјални завршни детали „позајмени“ од светот на часовниците, како што се гравирање, рачно полирање, лакирање и PVD третман. Ако сте љубител на фина изработка, сигурно ќе го приметите вниманието посветено на деталите на врвот на перото креирано од 18 каратно злато, кое е рачно изработено и полирано, а нуди комфор при пишувањето и достапно е во повеќе димензии.

8

7
И двете варијанти на пенкала се произведени во ограничен број од 500 парчиња. На секој затварач се наоѓа инскрипција 1 од 500 парчиња. Секе парче доаѓа во лакирана кутија со дизајниран сад за мастило.

6
На крајот се што треба да знаете дека налив перото од оваа серија чини 8.000 CHF, додека ролер пенкалата се нешто поприступачни и чинат 7.800 CHF.

2

4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top