Насловна / Вести / Се продава омилениот дворец на Грејс Кели

Се продава омилениот дворец на Грејс Кели

 

Omileniot dvorec na Grejs keli

Американската актерка била навистина воодушевена од прекрасниот дворец „La Croix des Gardes“ во Кан, на Азурниот брег, во текот на снимањето на својот последен филм во режија на Алфред Хичког, по кој го напушта актерството и станува принцеза на Монако.

Grejs Keli keri gGrant fati go kradecot plakat

Се работи за филмот „To Catch a Thief“ снимен во 1955 година, во кој нејзин партнер е Кери Грант.

OMileniot dvorec na Grejs Keli1

Дворецот се наоѓа во „Quartier des Anglais“ над морето и има фасада во фиорентински стил, како и градини кои гледаат кон заливот.

Omileniot dvorec na Grejs keli2

Има 13 спални соби, пространа и прекрасно уредена градина како и турска бања. Вилата се наоѓа на продажба по прв пат од 1960 година.

Omileniot dvorec na Grejs Keli3

За продажбата е задолжена аукциската куќа Sotheby’s.

 

 

 

 

 

 

Испрати коментар

Scroll To Top