Насловна / Архитектура / Самоодржлива куќа на „пуст остров“

Самоодржлива куќа на „пуст остров“

Алекси Хаутамаки, просторен дизајнер и основач на креативната агенција Бонд и графичкиот дизајнер Мила Селкимаки, дизајнирале колиба која е подигната за да создаде идеално место за одмор за себе и за неговиот син. Оваа куќа се наоѓа во финскиот архипелаг, што е точно на работ на југоисточниот дел на националниот парк. Иако изгледа како куќата да е целосно изолирана од цивилизацијата, таа е оддалечена само дваесетина минути возење со брод од најблиското пристаниште.

kuka

“Зградата оддава почит на традиционалната естетика на финскиот архипелаг, со долги настрешници, продолжени олуци и дрвени вертикални обложувања“, вели Алекси.

Кабините се долги и тесни, овозможувајќи поставување на големи застаклени површини кои нудат погледи на природната убавина, како и можност за организирање на разни функции на спротивните краеви на имотот.

kuka11

Главната зграда има дневна соба со трпезарија и кујна, како и дел за спиење, додека другата има сауна и работилница.

Прекриената тераса продолжува кон дневната соба, а во исто време е надополнета со сауна, туш и тоалети.

kuka6

Втората единица има работилница што им служи како втора канцеларија кога не се во Хелсинки, но и како место каде што прават разни артикли.

Иако колибата е скромна по големина, тоа не значи дека е мала.

kuka3

“Визијата беше да се обезбедат сите потребни работи во што е можно помалку простор. Сите индивидуални простори се дизајнирани да бидат колку што е можно покомпактни без да се загрозат функционалноста и удобноста“, вели Алекси, што се покажало како вистина, со оглед дека вкупната површина на зградата е 70 квадратни метри и може удобно да спијат десет лица.

Оваа куќа користи соларна енергија, а со помош на филтер морската вода се користи за пиење. Објектот има целосно воспоставен водовод и канализациски систем, како и систем за ладење и греење.

kuka5

Традиционалната финска печка на дрва Кота Луосто, која е поставена во сауната, ја загрева водата и подовите низ целиот имот.

Со цел подобро да се интегрира објектот во природната средина, тој се наоѓа скоро покрај самата вода. Карпениот терен е олеснет преку систем на дрвени патеки во вкупно 1.394 квадратни метри.

kuka10

kuka9

kuka1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top