Насловна / Вести / Руси и Срби најмногу купуваат имоти во Црна Гора

Руси и Срби најмногу купуваат имоти во Црна Гора

bar foto_-1
Најмногу недвижни имоти во Црна Гора минатата година купиле државјани на Русија и на Србија, соопшти црногорскиот претседател Филип Вујановиќ.

- Во 2013 година над 570 Руси вложиле пари за купување имоти, како и 420 Срби, а останатите купувачи се од други земји и се помалку, истакна Вујановиќ.

Тој изрази задоволство дека Русите изразуваат интерес и кон северниот дел на Црна Гора.

Според него, Црна Гора на руските бродови треба да им го даде на располагање своето пристаниште Бар, а исто така и активно да соработува во рамки на договорот за зона за слободна трговија.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top