Насловна / Вести / Royal Dutch Shell ќе го купи BG Group за 70 милијарди долари

Royal Dutch Shell ќе го купи BG Group за 70 милијарди долари

sel bg group

Нафтената корпорација Royal Dutch Shell ќе го купи британскиот производител на гас BG Group за 70 милијарди долари, пренесоа агенциите. Ова денеска го изјавија двете компании.
Тоа е најголемиот договор за спојување во индустријата за изминатата деценија.
Експертите забележуваат дека трансакцијата е овозможена поради намалените цени на нафтата и наредното поевтинување на нафтените средства.

Испрати коментар

Scroll To Top