Насловна / Архитектура / Реновирана камена куќа од почетокот на 20 век

Реновирана камена куќа од почетокот на 20 век

Во историскиот дел на шпанскиот град Герона, има куќа која датира од 1900 -тите. Дел од нејзиниот простор е целосно реновиран од архитекти и создадена е вистинска оаза идеална за млада брачна двојка која би живеела во неа.

kuka

За обновениот изглед е одговорна архитектката Глорија Дуран Торелас, која со својот талент и вештини уште еднаш покажа дека рустикалниот и модерниот стил може да живеат во хармонија.

kuka1

Куќата се простира на 206 метри квадратни, има три спални соби, две купатила и тераси.

До куќата се пристапува преку дрвена порта од улицата што води до гаражата и влезот во куќата. Целосното приземје служи како преодна просторија, но и како дел за гости со две спални соби и заедничка бања.

kuka2

Внатрешните скали водат до првиот кат и на самиот влез погледот се шири кон полуотворен концепт простор со кујна, трпезарија, спална соба и дневна соба.

kuka3

Кујната воведува вистинска модерна средина со бели кујнски елементи, кои исто така служат како поделба помеѓу трпезаријата и дневниот простор. Она што го прави посебен е површината со мијалникот, која исто така има функција на бар -маса со цел дружење за време на подготовката на храната.

kuka4

Дрвени греди, тавани од тули и оригинални ѕидови од камен му помогнале на просторот да го задржи својот рустикален изглед. Топлината на домот дополнително се постигнува со прекрасен дрвен под од бразилски лешник во комбинација со рачно ткаен килим.

kuka5

Исклучително светлата дневна соба води до терасата преку голема, стаклена, лизгачка врата. Терасата има уникатни дрвени греди кои се задржани и обновени за да дадат сенка. Поблиску до прозорецот има мал, многу шармантен базен за станарите, чија вода се влева во одвод што може да се види од главната фасада на имотот, преку еден од прозорците.

kuka6

На терасата може да се пристапи од главната спална соба, која има комплетна бања и гардеробер. Романтичните и бели парчиња мебел го комплетираат и продолжуваат трендот на модерна белина низ целата куќа.

kuka7

Доминантен материјал во бањата е бразилскиот орев, кој се користел за подот на просторијата, поставата на керамичката када и просторот околу мијалникот. Благодарение на соларните панели, и бањата и остатокот од куќата се снабдуваат со топла вода и се обезбедува LED осветлување.

kuka8

Куќата е дизајнирана според различни критериуми за енергетска ефикасност и одржливост, како што се термички изолирани покриви и подови, нови прозорци и балконски врати со двојно застаклување. Оваа куќа исто така е подобрена со технологија и има иновативен систем за автоматизација кој ги контролира светлата, климатизацијата и гаражните врати. Горенаведените елементи, исто така, може да се контролираат со разни уреди, како што се таблет, телефон или компјутер.

kuka10

kuka9

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top