Насловна / Архитектура / Првиот хотел во светот управуван само од роботи

Првиот хотел во светот управуван само од роботи

хотел-1Хотелот Henn-na со локација во местото Sasebo во Јапонија е првиот хотел во светот целосно управуван од технологијата, односно од роботи. Сопственикот на хотелот го заменил целиот работен персонал со роботи кои ќе ги пречекуваат гостите, ќе им го носат багажот и ќе ги чистат собите. Со ова, тој смета дека трошоците за работна сила се намалуваат.

Гостите во хотелот на рецепцијата најпрво ги пречекува робот со дизајн на жена или пак со дизајн на диносаурус, со што бизарноста на самата идеја е доведена до максимум.

хотел-2 хотел-3 хотел-4 хотел-5 хотел-6 хотел-7

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top