Насловна / Арт и дизајн / Прогласени најдобрите фотографии на Sony World Photography Awards 2020

Прогласени најдобрите фотографии на Sony World Photography Awards 2020

Светската организација за фотографија ги објави победниците во професионалната категорија на меѓународниот натпревар Sony World Photography Awards 2020. Главната награда Фотограф на годината отиде кај Пабло Алберанги од Уругвај за неговата серија фотографии наречена Семиња на отпорност.

sony
Овогодинешниот конкурс привлече фотографи од 203 земји, а дури 345 илјади фотографии се натпреваруваа на сите четири натпревари. Поднесени се повеќе од 135 илјади фотографии за конкурсот во професионалната категорија, што е најголем број фотографии досега.
Главната награда за фотограф на годината отиде во Пабло Алберџи за серија фотографии на кои се прикажани маките на домородните заедници во Латинска Америка кои се борат да ги зачуваат своите територии од уништување на шумите.
На фотографиите од серијалот наречен Семиња на отпорност се прикажани некои од областите кои се загрозени, заедно со активисти кои се обидуваат да ги сочуваат.

sony1
Како дел од професионалното натпреварување, фотографите поднесуваат серија од пет до десет фотографии за една од десетте категории: Архитектура, пејзаж, мртва природа, дивиот свет, портрет, спорт, животна средина, откритие, креативна фотографија и документарна фотографија.
Ви презентираме неколку од најинтересните дела на професионални фотографи, додека комплетниот список на добитници може да се најде на веб-страницата на Светската организација за фотографија.

• Околина, Wahala, Робин Хинш

sony2
• Спорт, Senegalese Wrestlers, Енгел Лопез Сото

sony3
• Креативно фотографирање Seeds of Resistance, Пабло Албарења

sony4
• Мртва природа, Immortality Алесандро Гандолфи

sony5
• Пејзаж, Torii, Рони Бехерт

sony6
• Документарна фотографија, Wounds of Hong Kong, Чунг Минг Ко

sony7
• Архитектура, Ice Fishing Huts, Сандра Хербер

sony8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top