Насловна / Архитектура / Поранешна советска фабрика во Тбилиси претворена во хостел

Поранешна советска фабрика во Тбилиси претворена во хостел

FABRIKA-by-MUA-interior-courtesy-of-MUA

Во објектите на поранешната советска фабрика за трикотажа во Тбилиси, Грузија, изграден е мултифункционалниот простор „Фабрика“ кој содржи голем хостел со 95 соби, уметнички студија, барови, кафетерии и прекрасен двор. Просторот ги обединува традиционалното грузиско гостопримство, соцреализмот и модерната уметност и претставува популарно место за туристите.

Fabrika hostel dvor

Тука се одржуваат претстави, изложби, забави и други настани. Гостите можат едноставно само да одмoраат со чаша грузиско вино во дворот со интересна инсталација – машини за шиење од поранешната фабрика, која во почетокот на деведесеттите од минатиот век (по граѓанската војна во Грузија) престанала да работи. Илјадници парчиња облека од магацините на фабриката и денес може да се купат во „Фабрика“ како уште еден од многубројните сегменти на овој концепт.

Fabrika eksterier1 fabrika eksterier lobby fabrika soba3 fabrika soba1 fabrika soba Fabrika hostel povekjekrevetna soba Kupatila

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Interesting Engineering

Испрати коментар

Scroll To Top