Насловна / Архитектура / Почина архитектот Дејвид Маркс, творецот на Лондонското Око

Почина архитектот Дејвид Маркс, творецот на Лондонското Око

Dejvid Marks-Julia Barsfild

Дејвид Маркс, авторот на легендарните британски зданија како Лондонското Око (London Eye) и кулата i360 (British Airways i360 tower) , почина во 64тата година од животот.

London-british-airways-i360-observation-tower

Тој бил основач на студиото Marks Barfield Architects во Лондон, во партнерство со неговата сопруга  Julia Barfield, по што и обајцата се прославиле со своите авангардни и висионерски проекти.

London-trkalo

Огромен финансиски ризик и одговорност презеле со реализацијата на Лондонското Око.

London-interior-of-i360-passenger-pod

Својот начин на размислување и архитектонски израз фирмата го запишала насекаде низ светот.

LOndon-trkalo1

Меѓу последните дела на Маркс, се вбројуваат иновативниот концепт за транспорт со жицарница помеѓу облакодерите во Чикаго, како и комплетниот проект за училиштето во склоп на кампусот на Универзитетот во Кембриџ.

London-visokokatnici

 

 

 

 

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top