Насловна / Арт и дизајн / „Пират“ од 16 век пронајден во училиште во Шкотска!

„Пират“ од 16 век пронајден во училиште во Шкотска!

pirat1_resizeОстатоците од маж откриени се кога работници ја истражувале почвата заради проширување на основно училише во Њухевен, во Шкотска.pirat skelet_resize

Работејќи со форензичкиот уметник Хајли Фишер, рекреирале изглед на лице на маж за кој се мисли дека е стар 50 години. Се верува дека е погубен заради пиратство или некое друго злосторство, затоа што е закопан во плиток неозначен гроб.Pirat_resize

– Единбург секако има интересна историја и одделни археолошки откритија се пронајдени на најчудни места. Благодарејќи на новите техники на истражување, археолозите сега знаат дека лицето најверојато било жртва на убиство и многу веројатно пират, рече вештакот Ричард Луис, пишува Телеграф.

– Учениците мислат дека е фантастично што костурот е пронајден длабоко под игралиштето, рече директорот Лаура Томпсон.

Испрати коментар

Scroll To Top