Насловна / Арт и дизајн / Пет најскапи новогодишни елки во светот

Пет најскапи новогодишни елки во светот

Неприкосновен симбол на новогодишните празници секако е елката, а нејзиното украсување отвора простор за креативност без граници. Да ѕирнеме во светот на најскапите новогодишни елки, каде сјајот и луксузот се спојуваат во уникатни празнични креации.

1. Елка во хотелот Emirates Palace, Абуд Даби  – 11,4 милиони долари

1

Најскапата елка и број еден на оваа листа е во Абу Даби, поточно луксузниот хотел Emirates Palace.

Вкупните трошоци за елката не потекнуваат од самата структура, тие всушност не надминуваат ни неколку илјади долари. Работата е во она што е ставено на и околу дрвото, станува збор за екстремен број на дијаманти, злато, бисери, сафири и смарагди.

2. Златна Disney елка, Токио – 4,2 милиони долари

2

Ginza Tokyo не се најде на првото место на оваа листа, но нивното чисто злато гарантирано ќе ја надмине секоја продавница за подароци во близина. Ова чудо од елка, вредно 4,27 милиони долари, достигнува височина од 2,4 метри и прикажува 50 ликови од цртаните филмови на Дизни кои се чини дека одеднаш решиле да се претворат во злато, за празничната сезона во Јапонија. Вкупната количина на злато е 40 килограми. Десет мајстори и два месеци биле потребни за да ја донесат до совршенство елката на Дизни во продавницата на време.

3. Елка од кристали Сваровски, Хонг Конг – повеќе од 1,8 милиони долари

3

Како што се очекуваше, Хонг Конг никогаш нема да дозволи азиските соседи Сингапур и Јапонија да го надминат. И не е доволно само да се изложи во трговските центри, туку се оди до аеродром, па секој од планетата што ќе го посети ова место не може да го пропушти овој раскош. Сваровски, водечки светски експерти за кристали, е дел од акцијата.

Новогодишната елка е висока 15 метри и е украсена со 20 милиони златни и сребрени кристали Сваровски донесени директно од Австрија. Тие исто така се погрижиле да го постават ова неверојатно дрво на локација што е многу видлива и за патниците кои заминуваат и пристигнуваат.

4. Мини елка од рози, Париз – 1,8 милиони долари

4

За разлика од другите мегаломански проекти, стоковната куќа Takashimaya тргнал по поинаков пат за да докаже дека големината не е најважна.

Врз основа на дизајнот на парискиот цвеќар Claude Quinquaud, направиле елка од само 40 сантиметри висина, искапена со мала кула од конзервирани рози. На ливчињата на секоја роза има дијаманти од австралиско и африканско потекло. Тие лежат на ливчиња како капки роса, чекајќи некој кој ќе може да издвои 1,8 милиони долари за нив. Придружникот плишаното мече не е ништо помалку скромен: мечето е дијамантски привезок кој сјае како ѕвездите на небото.

5. Ginza Tanaka – Tabletop Tree, Токио – 1,8 милиони долари

5

Токиската јувелирница Ginza Tanaka повторно е на листата со елка висока два метри направена од 19 килограми чисто 24-каратно злато обработено во тенки златни жици. Елката е направена за да ја одбележи 90-годишнината на продавницата и да го шири духот на Божиќната веселба.

Испрати коментар

Scroll To Top