Насловна / Вести / Овие три цвета обавезно засадете ги во април

Овие три цвета обавезно засадете ги во април

Наскоро конечно ќе ни дојде убаво и топло време – време е по студената зимска пауза да се вратиме на градинарството.

Со цел вашата градина да биде цветна и шарена се до есен, препорачуваме да ги засадите овие три растенија. Тие цветаат раскошно и долго, не бараат прекумерна грижа, а април е вистинското време за нивно садење.

Ден и ноќ

1

Денот и ноќта често се садат за време на есента, но и април е погоден за садење на ова прекрасно растение. Ден и ноќ припаѓа на семејството на темјанушки, па затоа често се нарекува полска темјанушка. Цветовите се обично големи, виолетови, со примеси на бела или жолта боја.

2

Се карактеризираат со исклучителна разновидност на големини и бои на цвеќиња.

Можат да бидат едногодишно или двегодишно растение, во зависност од тоа кога е засадено. Најлесно се размножува со семе, а може да го засадите или во саксија или во двор.

Доколку се определите за варијанта во саксии, треба да ја наполните саксијата со две третини земја, а потоа во неа да ставите пет семиња и да ги покриете со земја.

Цинија

5

Цинијата е едногодишно растение кое потекнува од Америка и Мексико, а има дваесетина основни видови од кои со вкрстување настанале многу нови вариетети.

Цветот на цинијата е многу издржлив, а стеблото е цврсто, па високите видови може да се користат и како режано цвеќе.

6

Треба да се сади на сончево место во земја збогатена со компост. Се сее на топло на почетокот на пролетта. Земјата редовно се полива, а набрзо, за шест до осум недели ќе процвета и ќе цвета се до октомври.

Џунџуле

3

Џунџулето претставува род на растенија во фамилијата главоцветни (Asteraceae). Ова цвеќе се сее во рана пролет и е отпорно на сите временски услови. Кога растението ќе порасне 7 до 10 сантиметри, треба да се расади на постојано место каде што ќе остане цело лето. Растојанието помеѓу растенијата треба да биде околу 25 сантиметри.

4

За време на растот, треба редовно да се полева и ѓубри. Може да биде различна висина, но најчесто достигнува висина од околу дваесет сантиметри.

Процветаните цветови треба редовно да се отстрануваат. Џунџулето е едногодишно растение, но семето можете да го зачувате за следната година.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top