Насловна / Арт и дизајн / Најубавите црно-бели фотографии за 2019. година

Најубавите црно-бели фотографии за 2019. година

Иако стана норма сите работи да се прифаќаат во колор, ништо не ја победува класиката. Од иконичните филмови како „Прекрасен живот“ или „Казабланка“, до оригиналните дела на Дизни и останати познати карикатуристи, црно-белите слики секогаш биле оригиналната боја, раскажувајќи убави приказни, многу пред дигиталното уредување и графиката да го најадат својот пат во уметноста. Оние кои го заборавиле влијанието кое црно-белата комбинација може да го има на уметничкото дело, наградите Monochrome Photography се тука да не постсетат на начин кој никогаш нема да го заборавиме.

Прикажани се прекрасните еднобојни моменти кои ги снимиле професионални и аматерски фотографи во широк спектар на категории, извлекувајќи ја секоја сјајна нијанса од бела до црна и назад. Победниците на овој натпревар за 2019. година ќе ви предизвикаат копнеж уште еднаш да го почувствувате вкусот на златното доба на уметноста.

ГРАН ПРИ: Monochrome Photographer of the Year – професионалец. The Mundari – камп за добиток, автор: Trevor Cole, Велика Британија

1_resize

ГРАН ПРИ: Monochrome Discovery of the Year – аматер. Hou_Huibo_Witches_Finger_2, автор: Huibo Hou, САД

2_resize

прво место: Пејзажи, фотографија на годината – професионалец. Abyss, автор: Masaya Akamatsu, Јапонија

3_resize

второ место: Пејзажи, фотографија на годината – професионалец. Куќа во бело, автор: Frank Peters, Холандија

4_resize

трето место: Пејзажи, фотографија на годината – професионалец. Осамен остров, автор: Markus Casutt, Швајцарија

5_resize

второ место: Пејзажи, фотографија на годината – аматер. Лебдечка црква, автор: Ales Krivec, Словенија

6_resize

трето место: Пејзажи, фотографија на годината – аматер. Moonset Over Ther 9/11 Memorial Lights, автор: Lucjan Gorczynski, САД

7_resize

прво место: Природа, фотографија на годината – професионалец. Блескава прашина, автор: Janine Krayer, Боцвана

8_resize

второ место: Природа, фотографија на годината – професионалец. Calma, автор: Eugenio Rodriguez, Чиле

9_resize

трето место: Природа, фотографија на годината – професионалец. Крило на Пегасус, автор: Woottigon Angworakul, Тајланд

10_resize

прво место: Природа, фотографија на годината – аматер. Онамо каде матната река го среќава океанот, автор: Joao Galamba, Португалија

11_resize

второ место: Природа, фотографија на годината – аматер. Климатски промени и глобално затоплување, автор: Jacek Krefft

12_resize

трето место: Природа, фотографија на годината – аматер. Мочварна идила, автор: Caroline Peppiatt, САД

13_resize

прво место: Дивиот свет, фотографија на годината – професионалец. Танц на ајкули, автор: Serge Melesan, Франција

14_resize

второ место: Дивиот свет, фотографија на годината – професионалец. Поларна прошетка, автор: Thomas Vijayan

15_resize

трето место: Дивиот свет, фотографија на годината – професионалец. Пешачење на пингвини, автор: Aleksander Myklebust, Норвешка

16_resize

прво место: Дивиот свет, фотографија на годината – аматер. Небесен танц, автор: Andreas Oberg, Велика Британија

17_resize

второ место: Дивиот свет, фотографија на годината – аматер. The Norm-Breaker, автор: Pallavi Laveti, Индија

18_resize

трето место: Дивиот свет, фотографија на годината – аматер. Крал, автор: Victoria Carlson, САД

19_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top