Насловна / Вести / На Свети Никола почнува изградбата на 51-метарски крст во општина Аеродром

На Свети Никола почнува изградбата на 51-метарски крст во општина Аеродром

krst vo aerodrom
На христијанскиот празник Свети Никола, со почеток во 13 часот официјално ќе почне изградбата на Македонскиот православен крст во општина Аеродром, во близина на средното училиште „Марија Кири Склодовска”, меѓу булевар „Трета Македонска бригада” и булевар „Србија”.
Чинот на осветувањето на камен-темелникот на крстот ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Неговото блаженство г.г. Стефан, архиепископ Охридски и Македонски.
Крстот ќе биде монтажен, висок 51 метар, широк 4 метри, со распон на краците по 15 метри, вкупно 34 метри, поставен на постамент од 5,5 метри, на два нивоа со галерии, иконостас за верски обреди и фрески на дванаесетте свети апостоли. На крстот ќе биде изведена електрична инсталација за енергетска самоодржливост.
Инвеститор на Македонскиот православен крст е Светскиот Македонски Конгрес, а донатори се Македонци и македонски компании од земјата и од странство.
„СМК“ очекува Македонскиот православен крст во општина Аеродром да биде изграден најдоцна до крајот на март идната 2014 година.

Испрати коментар

Scroll To Top