Насловна / Архитектура / Музејот на современа уметност во Белград ќе биде отворен на 20 октомври

Музејот на современа уметност во Белград ќе биде отворен на 20 октомври

Реконструираниот Музеј на современата уметност во Белград ќе биде отворен на 20 октомври.

„Владата на Србија и Министерството за култура ќе успеат на време да ја исполнат една од приоритетните задачи, а тоа е завршување на реконструкцијата на Музејот на современа уметност во Белград”, изјавил министерот за култура и информирање Владан Вукосављевиќ и додал дека „музејот по предолгата пауза од 20 години повторно ќе ги прима посетителите“.63444854759b6813310285583160961_v4_big

Музејот на современа уметност е затворен за јавноста во 2007 година, заради градежни работи на адаптација, реконструкција и надградба на објектот на Ушче.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top