Насловна / Вести / Мароканската долина Сус: Каде на дрвјата „растат“ кози (ВИДЕО)

Мароканската долина Сус: Каде на дрвјата „растат“ кози (ВИДЕО)

Мароко е земја на живописни глетки и звуци. Од вкусна кујна до шарени пазари на отворено, земјата е привлечна за секое од петте сетила. Во југозападниот дел на Мароко, во долината Сус, посетителите се почестени со еден од најединствените спектакли во земјата.

6_resize

Во искривените гранки на дрвјата арганија може да се најдат десетици кози кои радосно бараат овошје. Откако ќе го грабнат од земјата целото овошје кое расте на пониските гранки, козите се качуваат по бодликавите гранки на дрвјата за да ги соберат плодовите кои растат повисоко.

goat-02

Локалните фармери ги охрабруваат козите да го „берат“ скапоцениот плод на дрвјата арган, чекајќи додека плодот не созрее за берењето за да ги пуштат козите во арганските насади. Откако козите ќе ги изедат плодовите и јаткастите плодови од дрвјата, тие ги пропуштаат семките низ нивниот дигестивен систем. Земјоделците ги собираат семките и ги пресуваат во многу вредното масло од арган.

1_resize

Мароканските козите што се качуваат на дрвја придонесуваат и за растење на туризмот во земјата, привлекувајќи посетители од целиот свет кои сакаат да се фотографираат со пргавите баратели на храна. Фармерите очекуваат бакшиш во замена за можности за фотографирање како начин да го надополнат својот приход од земјоделството.

5_resize

Повеќето козите живеат во регионот Souss-Massa-Drâa во југозападниот дел на Мароко во близина на туристичките дестинации Essaouira и Agadir. Најдобрата можност да се забележат козите кои се хранат во дрвјата е кон крајот на пролетта и почетокот на летото кога плодот на арганот е на својот врв.

9_resize

4_resize

3_resize

2_resize

0_resize

8_resize

7_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top