Насловна / Архитектура / Ричард Гир го продава својот луксузен имот за 28 милиони долари

Ричард Гир го продава својот луксузен имот за 28 милиони долари

Филмската ѕвезда Ричард Гир, по повеќе од 20 години живеење на својот имот во Паунд Риџ, Њујорк, сега го продава за 28 милиони долари.

7_resize

Актерот, кој сега има 72 години и веројатно е најпознат по главните улоги во филмовите од 1980-тите и 90-тите години како „Американски жиголо“ и „Згодна жена“, се ожени по трет пат. Неговата нова сопруга, политичкиот активист Алехандра Силва, е ќерка на бизнисменот Игнасио Силва, поранешен потпретседател на фудбалскиот клуб Реал Мадрид.

5_resize

Гир и Силва имаат по еден син од претходните бракови – неговиот син сега има 21 година, а нејзиниот само девет – и го добија своето прво дете на почетокот на 2019 година, а потоа и второто во 2020 година.

4_resize

Купен преку серија трансакции во период од околу десет години, скриен покрај зелена селска улица и опкружен со природа, имотот од речиси 50 хектари е на само еден час возење од Менхетен.

6_resize

Главната резиденција на три ката со 19 соби има повеќе од 1160 квадратни метри, со вкупно осум спални соби, девет камини и девет бањи, плус неколку соби за забава. Тука се и неколку секундарни резиденции (една од нив служи како канцеларија), шармантна барака и штала со три куполи.

13_resize

14_resize

Кривулести градини, брановидни ридови испреплетени со патеки за јавање и древни примероци на дрвја, многуте отворени објекти на комплексот вклучуваат и совршено приватно езеро со песочна плажа и павилјон на брегот, базен опкружен со бујни тревници и фудбалски терен.

8_resize

10_resize

Гир и Силва веќе го напуштиле Паунд Риџ и се преселиле во аристократска вила од црвени тули во Њујорк, изградена во 1930-тите. Парот купил вила од 900 квадратни метри за околу 9,8 милиони долари пред околу една година, а набрзо купиле и празна соседна парцела за 700.000 долари, што ја зголемило големината на нивниот нов имот на околу 35 хектари.

12_resize

9_resize

11_resize

3_resize

2_resize

17_resize

16_resize

15_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top