Насловна / Архитектура / Little Island како нова икона на „Големото јаболко“

Little Island како нова икона на „Големото јаболко“

Little Island, островски парк дизајниран од студиото Хедервик како нова икона на „Големото јаболко“, е отворен во Њујорк.

park

Бесплатен јавен парк полн со зеленило и кривулести патеки се протега по должината на реката Хадсон. Иако проектот вреден 260 милиони долари започна контроверзно, сега е еден од првите паркови што се отворија во градот од почетокот на пандемијата COVID-19.

park1

Студиото Хедервик се здружи со пејзажната фирма со седиште во Њујорк, MNLA, за да изградат парк на вода Little Island и заедно создадоа спокоен простор за релаксација и прошетки, шоуа и културни настани со фантастичен поглед на градот.

Little Island е отворен за посетители секој ден од шест наутро до еден часот по полноќ.

park2

Експресивната структура на островот е поддржана од 280 бетонски столбови, кои се наоѓаат веднаш до преостанатите дрвени столбови на историското пристаниште 54, кои во голема мера се зачувани. Почнувајќи од овие остатоци, дизајнерите одлучија да подигнат бетонски столбови во форма на лале што се издигаат на различни височини меѓу 4 и 19 метри над реката Хадсон и ја формираат основата на паркот. Обликот на секое лале е уникатен и секој има различна носивост за да ја поддржи проектираната количина на почва, трева, вода и дрвја. Од друга страна, Аруп од Њујорк дејствувала како инженерска фирма која го водела структурниот развој на дизајнот на паркот, како и дизајнот на подземната и театарската инфраструктура во паркот.

park3

Малиот остров е дом на над 350 видови цвеќиња, дрвја и грмушки. Островот има амфитеатар за 687 места, централен плоштад со клупи, продавници за брза храна, удобна сцена и тревник. На местото се засадени повеќе од 66 илјади растителни светилки и 114 дрвја, од кои некои ќе пораснат и до 18 метри во височина.

park4

park5

park6

park7

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top