Насловна / Архитектура / Кула со небесен мост во Сеул

Кула со небесен мост во Сеул

Во Сеул е завршена изградбата на облакодер во форма на врата од архитектонското студио Kohn Pedersen Fox, која ја симболизира новата порта кон главниот град на Јужна Кореја.

Seul

Кулата Bundang Doosan се состои од два блока од 27 ката, а на врвот се наоѓа небесен мост висок 100 метри, кој формира отворен правоаголник висок 130 метри.

Кулата Bundang Doosan во Сеул е изградена како седиште на јужнокорејскиот конгломерат Doosan корпорација, веднаш до автопатот Гионгбу, главната артерија на патот кон Сеул.

Seul1

“Кулата Bundang Doosan, свртена кон главниот автопат, стана врска меѓу Сеул и остатокот од земјата. Околу 1,2 милиони возачи кои секојдневно влегуваат и излегуваат од Сеул сега ќе ја користат кулата Бунданг Доосан како визуелно обележје“, рече Брајан Чанг, директор за дизајн во Kohn Pedersen Fox.

Зградата ја содржи историската градска порта Сунгниемун, една од осумте порти на ѕидовите на старата тврдина во Сеул, кои се сметаат за главен влез во градот уште од 14 век.

Seul4

Хоризонталниот блок облакодери, кој делува како небесен мост, содржи четирикатна застаклена преткомора. Вкупно, зградата има 83 илјади квадратни метри и вклучува канцелариски простор, градинка, фитнес центар, кафетерија и музеј посветен на историјата на Doosan.

Seul2

Дизајнот на кулата не само што ја слави историјата на Сеул, туку и вредностите на компанијата Doosan, стремејќи се кон рационална едноставност, и во исто време е изразен и импресивен.

Seul3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top