Насловна / Вести / Ќе се отстрануваат две од трите галии во Вардар

Ќе се отстрануваат две од трите галии во Вардар

Град Скопје наскоро ќе почне да ги отстранува две од трите галии во реката Вардар и тоа таа кај хотелот „Холидеј Ин“ и онаа кај МЕПСО. Причината за ова, како што наведува порталот Сакам да кажам (СДК.мк), е неплаќањето кирија веќе четири месеци.

galiinova

По налог на градоначалникот Петре Шилегов, кој се уште е на домашно лекување поради тоа што беше позитивен на КОВИД-19, Град Скопје го има раскинато договорот со фирмата „Сервис АД“ за бродот „Среќа“, а во март годинава истото се случи и со фирмата „Фаланга Херонеа ДООЕЛ“ која беше сопственик на бродот кај МЕПСО.

Во март Шилегов му даде 30 дена рок на сопственикот на бродот кај МЕПСО за да го отстрани, но тоа не се случи и по четири месеци.

galiinova1

Објаснувањето од град Скопје за тоа зошто досега тие како градска власт не го направиле отстранувањето е затоа што до денес важеше владината уредба за запирање на примената на Законот за извршување.

Линк до оригиналната објава:

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-se-otstranuvaat-dve-od-trite-galii-vo-vardar-ne-plakaat-kirija-na-grad-skopje/?fbclid=IwAR2xMlzRNEitfjU0Ss2IbfhcDJ91mXkVDvJtfHQnke6yuGoY06nlnLswfuA#.XvrsxlQp1HA.facebook

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top