Насловна / Вести / Калифорнија ќе ги затвори термоцентралите до 2045 година

Калифорнија ќе ги затвори термоцентралите до 2045 година

Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Браун го потпиша законот со кој државата се обврзува до 2045 година да произведува струја без емисија на јаглерод диоксид.
„Ќе ги исполниме обврските од Договорот од Париз и ќе ја насочиме нашата економија да испушта нула јаглерод диоксид“, изјави гувернерот Браун.
Американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од Климатскиот договор потпишан во Париз во 2015 година, но одделни американски градови и сојузни држави најавија дека и покрај тоа ќе го почитуваат Договорот.
Според законот изгласан во Собранието на Калифорнија, до 2025 година во државата најмалку половина од струјата ќе мора да се произведува од обновливи извори – сончева, геотермална, хидро енергија или од ветерници. До 2030 година овој удел треба да се зголеми до 60 проценти, а до 2045 година треба да се затворат последните термоцентрали на јаглен и природен гас.
„Ова барање е неисплатливо и неодржливо“, соопшти компанијата „Пацифик гас и струја“, која снабдува две третини од Калифорнија со струја и гас.
Според компанијата, цените на струјата и другите енергенси ќе се зголемат како резултат на овој закон.

califonia

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top