Насловна / Вести / Како да се избере совршен мебел за градина

Како да се избере совршен мебел за градина

Светски познати дизајнери велат дека отворениот простор дефинитивно веќе не е место за случајно избрана маса и стол. Луѓето почнаа да ги украсуваат своите градини и тераси со љубов и карактер и тие се сè поподготвени да експериментираат во тоа.

Vrtna-garnitura10-Lesnina-e1559136503437

Откриваме некои од најважните трендови што се појавија под влијание на коронавирусот, бидејќи, според експертите, луѓето почнаа да ја разбираат вредноста на внимателно уредениот простор за одмор во градината, на тераса или балкон. Со цел да се создаде токму таков простор, доволно е да се следат четири клучни правила наведени од експерти за мебел на отворено.

1. Златното правило за мебел на отворено е: удобност, удобност, удобност.

За дизајнот, боите, материјалите може да се разговара, но за едно веќе не може да се разговара, а тоа е удобноста. Удобноста е дефинитивно првото правило што треба да го следите при изборот на мебел на отворено.

blog-oost-west-thumbnail

Поради коронавирусот, луѓето поминуваат сè повеќе време дома, што доведе до зголемено значење за создавање релаксирачка и спокојна надворешна средина. Затоа, удобноста е првото и златно правило на кое секој треба да се придржува при изборот на мебел на отворено.

Експертите наведуваат дека одржувањето удобност и релаксација е најважно. Затоа стилските, а во исто време удобно тапацирани седишта станаа најважното правило при купувањето.

Причината е едноставна – релаксацијата и одморот се можни само ако се пријатни, а ефектот е дополнително подобрен доколку вашиот простор е исто така стилски украсен. Затоа модерните текстили добиваат нова димензија за да ја постигнат оваа победничка комбинација на удобност и стил.

image-4544-4

Едно од многуте забелешки на светските дизајнери е дека материјалите инспирирани од 70-тите години на минатиот век, како столови со синтетички ратан, трска или јаже, го подобруваат изгледот на вашиот мебел на отворено и го следат трендот за 2021 година.

Дополнително, употребата на реални синтетички материјали ја зголемува издржливоста на секое парче мебел. Сепак, кој сака да седи на стол или на сет што се распаѓа по еден месец употреба?

2. Водечки тренд за мебел на отворено: чувство на луксуз.

landshaftnij_dizajn_chastnogo_doma_klyuchevie_zoni_gd_21

Удобноста е секогаш најважна, но на следното место на списокот со приоритети е чувството на луксуз што треба да го произведува мебелот на отворено. Ефектот на луксуз на отворено денес е најбараниот амбиент во дворот, велат светски познати дизајнери.

Крајната цел е едноставна – да се создаде друга дневна соба под отворено небо. Ова може да се постигне со купување кревети со лулка, а внимателен избор на привлечни ќилими на отворено може да биде полн погодок за создавање повеќе луксузен амбиент. Ако лулката не е ваш прв избор, може да се свртите кон стилска лежалка и странична маса што ќе ја симулираат вашата дневна соба.

Уникатното надворешно осветлување придонесува и за чувството на луксуз, велат експертите. Ова е одличен начин навистина да внесете неочекувани елементи на дизајнот и да создадете чувство на луксуз под небото.

3. Престој преку целата година на отворено.

10812765

Не само што луѓето денес бараат луксузни отворени простори, туку сакаат да функционираат во нив во текот на сите сезони. Еден од предусловите тоа да се случи е обезбедување греење. Огништата за камин се дефинитивно најдобриот можен избор. Можете да се забавувате избирајќи плочки и други елементи, и што е најважно – обезбедувате услови за уживање на отворено во поголемиот дел од годината.

За оние кои сакаат топлина без камин и дополнителни грејачи, теписи и друг текстил за надворешна употреба се совршен избор. Денес, тие се толку добро дизајнирани што стануваат вистински естетски скапоцен камен не само за терасата, туку и за дневната соба внатре.

4. Совршен избор: мултифункционални парчиња мебел.

pleteni_vrtni_namjestaj_7

Водечките светски дизајнери укажуваат на важноста од избор на мултифункционален мебел на отворено при украсување балкони, тераси или тремови на куќи.

Истиот принцип што го применивте кога дневната соба ја претворивте во теретана, канцеларија или училиште за вашите деца, доколку е потребно, сега може да се примени и на отворен простор, а за тоа првенствено е потребен мултифункционален мебел.

Екипи на светски дизајнери минаа многу време во последните години фокусирајќи се на материјалите и на конструкцијата на нови парчиња мебел за да ја осигураат нивната долговечност, но истовремено извршуваат повеќе функции, приспособувајќи се на различните потреби на луѓето.

108998

Конкретен пример за мултифункционален мебел се помошни маси, кои благодарение на сегашниот дизајн и употреба на материјали со високи естетски вредности и отпорност на временските услови, може да се користат во затворени простории и во градината.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top