Насловна / Вести / FRED – робот што собира пластика од океани

FRED – робот што собира пластика од океани

Можеби звучи крајно необично и скоро невозможно, но американската непрофитна организација Clear Blue Sea изгради полуавтономен робот катамаран со кој има намера да собира што е можно повеќе отпад од океанот.
FRED е катамаран на соларна енергија изграден од организацијата со цел да се отстрани пластичниот отпад и да се користи како „правосмукалка на океаните“.

Plastic waste floating in the sea
Овој полуавтономен робот катамаран неодамна го имаше своето успешно патничко тестирање во заливот Mission Bay, Сан Диего, а оддалечено го управуваше Џастин Хо, главен механички инженер на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего.

fred1
FRED или Floating Robot for Eliminating Debris е пловечки робот за отстранување на отпадот. Прототипот е поставен на пет метри долг катамаран, кој обезбедува стабилност на морската површина, а најголем дел од својата енергија ја добива од соларни панели поставени на алуминиумска рамка.
FRED плови со брзина од околу два јазли, што му овозможува да ја собере лебдечката пластика на начин сличен на подвижниот појас, пишува „Вашингтон пост“.

fred2
Покрај тоа што не предизвикува загадување, FRED е претпазлив и за морските животни затоа што има вграден систем за предупредување кога се во близина. Исто така, зграпчињата за отпад се направени од пластика и нивната должина се движи од еден сантиметар до еден метар.
Организацијата Clear Blue Sea се надева дека до следната пролет ќе можат да ја комплетираат 50-метарската верзија на FRED, која ќе може самостојно да собира пластичен отпад на отворено море.
За време на првото патување, FRED беше оддалечен само 30 метри од брегот и успеа да собере поголем дел од пловечките ПЕТ пакувања и цевки од стиропор.

fred3
Сепак, за време на патувањето со тестот, беше забележан не толку мал проблем. Бродот предизвикал вртења што го распрснувале пластичниот отпад, но FRED сепак успеал да го собере најголемиот дел, пренесува Еко Вјесник.
Clear Blue Sea и неговиот истражувачки тим сега се соочуваат со дополнителна обука на „правосмукалката“, што треба да овозможи негово прецизно прилагодување.
Clear Blue Sea е американска непрофитна организација со седиште во Сан Диего во Јужна Калифорнија, која во соработка со разни компании и други непрофитни организации наоѓа решенија за борба против загадувањето на морето и океанот со пластичен отпад.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top