Насловна / Архитектура / Фасадата на Louis Vuitton во Осака инспирирана од едра

Фасадата на Louis Vuitton во Осака инспирирана од едра

Френк Гери е познат по својата соработка со брендот и Фондацијата Louis Vuitton, парискиот уметнички музеј и културен центар, а го создал и објектот Louis Vuitton Maison Seoul, каде ентериерот го потпишува Peter Marino, структура која ја нагласува силната врска што LV ја развива со јужнокорејскиот главен град.

Познатиот архитект, Фондацијата на LV во Париз ја проектирал во форма на едра, а слична идеја имале и проектантите на трговскиот центар во Осака.

2_resize

Овој пат Louis Vuitton проектот на својот нов објект го препуштил на бирото на архитектот Jun Aoki, а ентериерот и на овој објект е на американскиот архитект Peter Marino. Додека Jun Aoki, при проектирањето бил конкретно инспириран од традиционалниот товарен брод higaki-kaisen и ентериерот зрачи со силен „бродки“ дух.

1_resize

Она што овој објект го прави маркантен е неговата фасада, која јапонскиот архитект ја проектирал да изгледа лесно и проѕирно. Белата структура на фасадата ја сочинуваат поголем број едра, меѓусобно поставени на различни нивоа и под прав агол.

Проѕирнорста на фасадата дополнително е нагласена со челична потконструкција, која е особено изразена во текот на ноќта кога е запалено внатрешното осветлување.

3_resize

Престој на отворено

На покривот е формирана тераса, па така во овој дел впечатокот дека сте на едрилица е уште поголем, благодарение на отвореното небо.

4_resize

Оригами и дрво

Во внатрешноста на зградата, можат да се препознаат мотиви слични на бродски. Дрвените подови потсетуваат на палуба, барот изгледа како брод, додека седењето е организирано како она на јахтите.

6_resize

Традиционалните јапонски елементи, како што се дрвената столарија и оригамито, го украсиле ентериерот, како во пространите сали така и во поинтимните зони.

Галерија или продавница?

Трговскиот центар Louis Vuitton во Осака надополнет е со околу 20 современи уметнички дела кои ги одбрал Peter Marino. Низ четирите ката на новиот објект можат да се видат дела кои ги потпишуваат Vik Muniz, Polly Apfelbaum, Kimiko Fujimura, Nicola de Maria и Ida Tursic & Wilfried Mille, пишува Designboom.

5_resize

Во контраст со посмирените линии во ентериерот, уметничките дела помалку ја разигруваат внатрешноста на објектот.

Во објектот е првиот кафе-ресторан Le café V and sugalabo V, кој е сместен на последниот кат.

7_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top