Насловна / Вести / Ердоган: Турција започна да работи на изградба на трета нуклеарка

Ердоган: Турција започна да работи на изградба на трета нуклеарка

Sinop NC TR

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција сака што е можно побрзо да започне со изградба на планираната втора нуклеарна централа во Синоп на црноморското крајбрежје, а веќе започнала и со работа на проектот за планираната трета нуклеарка.

Ердоган за време на Светскиот нафтен конгрес во Истанбул истакна дека Турција е подготвена да разгледа нови проекти, вклучувајќи и системи за дистрибуција на гас во источниот дел на Средоземно Море и во Ирак.

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top