Насловна / Вести / Еко активисти блокираа пред Дрисла

Еко активисти блокираа пред Дрисла

Еко-активистите од движењето „За чист воздух“ и група на граѓани, денеска одржаа краток протест пред депонијата Дрисла, поради енормното загадување на воздухот во Скопје во изминатите неколку месеци.

drisla-protest-2-D.-Temkov

“Ова е еден од најсериозните проблеми за Скопје и цела држава. Дојдовме како една натпартиска заедница во име на движењето „За чист воздух“, да дадеме глас, да побараме промени, што се однесува до отпадот и да дојдеме до еден притисок да се случи раскинување со италијанскиот партнер. Најголемиот проблем е тоа што во оваа депонија се гори секаков вид на ѓубре“, велат од „За чист воздух“.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top