Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1188)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Луксузен и елегантен дом

Луксузен и елегантен дом

Овој прекрасен пентхаус на Upper West Side, Менхетн, се наоѓа во зграда која има предвоена архитектура, конкретно, била изградена во 1909 година во близина на „Линколн плоштад“ . Луксузниот стан има површина од 500 квадратни метри, има три спални соби, ...

повеќе »

Помалку издадени одобренија за градење во декември

Помалку издадени одобренија за градење во декември

Во месец декември 2013 година се издадени 239 одобренија за градба, што е за 13,7 отсто помалку во однос на истиот месец во 2012-та година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на ...

повеќе »

Првиот музички хотел во Европа

Првиот музички хотел во Европа

Овoj неверојатен и иновативен хотел се наоѓа на брегот на реката Шпре во срцето на Берлин , европската младешка, културна, музичка, уметничка и модна сцена. Nhow Berlin е хотел кој навистина нема конкурент во Европа. Тој всушност претставува една нова ...

повеќе »

Плоштадот „Скендербег“ ќе се догради во јуни

Плоштадот „Скендербег“  ќе се догради во јуни

Локалните власти од Чаир најавија дека премостувањето на булеварот „Гоце Делчев“ до објектот на Македонската опера и балет, кое е дел од доградбата на плоштадот „Скендербег“, ќе стартува во јуни годинава. За овој зафат веќе биле добиени финансиски средства од ...

повеќе »

Башевски – добитник на „Гран-при“ на 15. Зимски салон на ДЛУМ

Башевски – добитник на „Гран-при“ на 15. Зимски салон на ДЛУМ

За своето дело „Венера“, скулпторот Жарко Башевски ја доби наградата „Гран-при“ на 15. јубилеен „Зимски салон“ на Друштвото на ликовните уметници, што се отвори вчера во „Мала станица“. Салонот започна со перформанс режиран од Наташа Поплавска, а реализиран во соработка ...

повеќе »

Конкурс за објектот „Езерце“ во Градскиот парк

Конкурс за објектот „Езерце“ во Градскиот парк

Општина Центар распиша конкурс за изработка на архитектонско-урбанистички проект со идејно решение за објектот „Езерце“ во Градскиот парк. Жири комисија ќе ги избере најдобрите идејни решенија, на кои ќе им додели прва, втора и трета награда, а ќе бидат откупени ...

повеќе »

„Папагал зградата“ во Центар со енергетски ефикасна фасада

„Папагал зградата“ во Центар со енергетски ефикасна фасада

Со прес-конференција на отворено, градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, официјално го означи завршувањето на работите на реконструкцијата на  станбената зграда на булеварот „Св. Климент Охридски“, наречена „Папагал“, која доби термичка изолација и нов лик. Според Жерновски, ова е дел од ...

повеќе »

Луксузна пинг-понг маса

Луксузна пинг-понг маса

Eleven Raven  е луксузен производител на приспособени маси за пинг-понг во САД, и сега ни претставува нешто навистина посебно. Бернард Семердијан е шеф на Одделот за креативен дизајн на компанијата, и главен дизајнер на нивните убави, луксузни и беспрекорни пинг-понг ...

повеќе »

Најскапа четка за заби

Најскапа четка за заби

Дизајнирана е најскапата четка за заби во светот – Reinast. Оваа четка за заби претставува уникатно решение во денталната и оралната хигиена. Изработена е од титаниум и според највисоките светски стандарди на производство. Направена е во Германија, а достапна е ...

повеќе »
Scroll To Top