Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1170)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Изложба 55 години творештво на Борис Николоски во Мала станица

Изложба 55 години творештво на Борис Николоски во Мала станица

Во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица, на 10 јуни 2015 година (среда) во 20 часот, ќе се отвори јубилејна изложба 55 години творештво на Борис Николоски. Кариерата на скулпторот Николоски започна во 1959 година, кога тој почна да ...

повеќе »

Мегапроект – највисок стаклен мост во светот

Мегапроект – највисок стаклен мост во светот

Во Кина се гради највисокиот стаклен мост во светот со поглед на смртоносна бездна. Новиот гигантски стаклен мост што ќе се надвисне над 385 метри широкиот и 300 метри длабокиот Zhangjiajie кањон во провинцијата Хунан во Кина е во завршна ...

повеќе »

Јавен конкурс за доделување на признание на ДГКМ за 2013 и 2014

Јавен конкурс за доделување на признание на ДГКМ за 2013 и 2014

Претседателството на Друштвото на градежните конструктори на Македонија, врз основа на одредбите на Статутот на ДГКМ и Правилникот за доделување на годишно признание за најдобро конструкторско остварување,  распишува Јавен конкурс за доделување на признание на ДГКМ за најдобро остварување во ...

повеќе »

Убава оаза од 150 квадратни метри во центарот на Њујорк

Убава оаза од 150 квадратни метри во центарот на Њујорк

Оваа прекрасна оаза во центарот на градот, се наоѓа во Челзи, Њујорк, на самиот врв на зграда, дел од прекрасен дом, кој се протега на два ката. . Самата градина е многу пространа и со својот изглед и богатството на ...

повеќе »

Енергетски ефикасен и современ мобилен дом

Енергетски ефикасен и современ мобилен дом

Едноставниот и минималистички мобилен дом од само 13 метри квадратни, наречен Toybox Home, претставува паметно решение на мал простор во кој се сместени сите неопходни функции за живеење. Дизајнот на мобилниот дом е изработен од Frank Henderson и Paul Schultz, ...

повеќе »

„Најгрдиот“ објект според жителите на Ротердам заменет со нова фасада

„Најгрдиот“ објект според жителите на Ротердам заменет со нова фасада

Холандското архитектонско студио Mei Architects добило за задача да го замени еден од „најгрдите“ објекти во Ротердам, како што многумина го нарекувале, простор во кој е сместен еден од најпознатите ресторани на денешницата за брза храна, Mc Donalds. Ресторанот опстојувал ...

повеќе »

Меѓународна конференција за климатски промени во Охрид

Меѓународна конференција за климатски промени во Охрид

Решавање на проблемите предизвикани од климатските промени и размена на најдобрите практики меѓу претставници на граѓански организации и општини од Југоисточна Европа. Тоа е целта на втората меѓународна конференција за климатски промени што од денеска до 10 јуни се одржува ...

повеќе »

Куќа од пластични шишиња во Боливија

Куќа од пластични шишиња во Боливија

Идејата за конструкција без тули, бетон и дрво се чини чудно, но тоа е една интересна идеја и, секако, оригинална. На овој начин, се навлегува и во идејата на рециклирање или во решавање на проблемот за бездомници. Основачот на еко ...

повеќе »

16. Симпозиум на Друштвото на градежни конструктори на Македонија (ДГКМ 2015)

16. Симпозиум на Друштвото на градежни конструктори на Македонија (ДГКМ 2015)

16.Симпозиум на Друштвото на градежни конструктори на Македонија (ДГКМ 2015) ќе се одржи од 1 до 3 октомври 2015 во Охрид, Македонија. Симпозиумот ќе се фокусира на прашања од областа на градежното конструкторство, со посебен акцент на современите методи и ...

повеќе »
Scroll To Top