Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1200)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Проект за чистење на океаните од пластични отпадоци

Проект за чистење на океаните од пластични отпадоци

Холандскиот студент по инжинерство Boyan Slat го креираше проектот „The Оcean Clean up“, концепт со кој се планира да се чистат океаните ширум светот од пластичните отпадоци што пловат по водната површина. Проценето е дека во моментов пловат околу 500 ...

повеќе »

Современ дом со интегрирана спирална градина

Современ дом со интегрирана спирална градина

По барање на клиентот, архитектонското студио 51-1 arquitectos проектирал „дом во градина“ со локација во Перу. На почетокот од проектот дошле до потешкотии во врска со поставувањето на градината: дали да постават огромна градина над куќата, со тоа што би ...

повеќе »

„АрцелорМиттал“: Челикот паметно решение за кровно покривање

„АрцелорМиттал“: Челикот паметно решение за кровно покривање

Челичните покривни решенија добиваат се поголема популарност насекаде во светот откако архитектите, дизајнерите и сопствениците на куќи бараат стилски модерни алтернативи на традиционалните материјали. Фирмата „АрцелорМиттал“ ја презентираше својата производствена линија на челичен пластифициран лим „Deep Mat“ кој е извонреден, ...

повеќе »

Ставрески: Два милиони евра за инфраструктурни проекти во Охрид

Ставрески: Два милиони евра за инфраструктурни проекти во Охрид

Инфраструктурни проекти во вредност од околу два милиони евра ќе се реализираат во Охрид. Почетокот на реализацијата на проектите, за кои Владата обезбеди средства преку Светска банка, го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и градоначалникот на Охрид ...

повеќе »

Ергономска куќа на четири тркала

Ергономска куќа на четири тркала

Постојаните патувања можат да бидат навистина напорни, но ако имате потполно функционална куќа на четири тркала, животот „на пат“ може да биде доволно удобен. Сопственик на оваа куќа е Joseph Tayyar, аниматор со идеја потполно да го трансформира камионот во ...

повеќе »

„Шетачот“ на Козариќ поставен на риечко „Корзо“

„Шетачот“ на Козариќ  поставен на риечко „Корзо“

На „Корзо“, главното шеталиште во Риека, е поставена скулптурата „Шетач“, дело на познатиот хрватски уметник Иван Козариќ од 1973 година. Станува збор за зголемена скулптура на неговото препознатливо дело  изработено во алуминиум. Оригиналната скулптура „Шетач“ се наоѓа во колекцијата на ...

повеќе »

Пролетно чистење на вашиот дом според фенг шуи

Пролетно чистење на вашиот дом според фенг шуи

Со завршувањето на зимата следува периодот кога започнува нова фенг шуи филозофија, т.н. „пролетна рамноденица“. Тоа значи дека ја напуштаме ладната, темна и пасивна „јин“ енергија и се префрламе на балансираната, светла, топла и активна „јанг“ енергија. Овој период симболизира ...

повеќе »

Изградба на приватна железничка станица под сопствениот дом во Лондон

Изградба на приватна железничка станица под сопствениот дом во Лондон

Фотографот Ed Reeve поднел барање до англиските власти за изградба на подземна железничка станица под својот дом во Лондон. Неговата куќа завршена со изградба во 2007 година се наоѓа на местото на кое е планирана изградбата на железничка линија Crossrail ...

повеќе »

Од фабрика до елегантен дом

Од фабрика до елегантен дом

Берлинското студио за дизајн, BerlinRodeo, го претстави својот нов луксузен проект. Во прашање е трансформација на фабрика за ткаенини во ново, луксузно и елегантно опкружување. Еден од факторите што го прават овој проект посебен е мотивот на дизајнерите – целиот ...

повеќе »
Scroll To Top