Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1180)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Беспрекорен пентхаус во Мајами

Беспрекорен пентхаус во Мајами

Еден од најневеројатните пентхауси во Мајами е ставен на продажба по цена од 19 милиони долари. Во прашање е двокатна резиденција со прекрасен поглед на заливот Biscayne и Miami Beach, со вкупна површина од околу 800 м2. Нејзиниот феноменален стил ...

повеќе »

Отворање на македонскиот павилјон на Биеналето во Венеција

Отворање на македонскиот павилјон на Биеналето во Венеција

Во просториите на Сале д’Арми (Sale d’Armi), во престижниот изложбен простор Арсенале во Венеција, денеска ќе биде отворен Павилјонот на Република Македонија во рамки на 56-то издание на Биеналето во Венеција. Биеналето во Венеција е една од најстарите и најпрестижни ...

повеќе »

„Дрисла 2018“ – депонија со која сите ќе треба да се гордееме

„Дрисла 2018“ – депонија со која сите ќе треба да се гордееме

Ако „Дрисла“ во изминатите години беше депонија само за складирање отпад од скопскиот регион, во моментов таму се работи до 2018 година таа да стане една од најчистите, најбезбедните и најекономичните депонии во регионот, во која собраниот отпад се селектира, ...

повеќе »

Изложба на Жанета Гелевска Велјаноска во КИЦ Софија

Изложба на Жанета Гелевска Велјаноска во КИЦ Софија

Денес во Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија во 18.30 часот ќе биде отворена изложба на Жанета Гелевска Велјаноска. Преку палетата на своите платна Гелевска Велјаноска не води низ извонредна композициска решеност на површината, воедно остварувајќи една комплексна ...

повеќе »

Копенхаген со нови проекти за енергетска ефикасност

Копенхаген со нови проекти за енергетска ефикасност

Данската фирма Gottlieb Paludan Architects проектираше дизајн за нова биомаса како гориво за греење, вклучувајќи и растенија кои можат да произведат енергија. Новиот план има за цел да го направи Копенхаген првиот град во светот со нула емисии на јаглерод ...

повеќе »

Кенго Кума транформираше старо складиште во современа продавница и кафетерија

Кенго Кума транформираше старо складиште во современа продавница и кафетерија

Познатиот јапонски архитект Кенго Кума, трансформираше старо складиште во Токио во современа огромна продавница и кафетерија. Индустриското складиште „La Kagu“ е изработено од масивни дрвени и челични скали на кои се поставени дрвја, и тие им овозможуваат пристап на посетителите ...

повеќе »

Конзолна семејна куќа на архитект во Норвешка

Конзолна семејна куќа на архитект во Норвешка

Архитектот Тод Саундерс дизајнира елегантна куќа од црно дрво наречена Vila S за себе и своето семејство во Берген, Норвешка, а инспириран од советот што го добил од своите две мали деца. Оваа уникатна куќа сместена на поранешен тревен парк ...

повеќе »

Изградба на современа автобуска станица во Охрид

Изградба на современа автобуска станица во Охрид

Претставници на Општина Охрид и на транспортната компанија и туристичка агенција „Делфина Турс“ од Скопје, денеска го потпишаа договорот за изградба на современа автобуска станица во Охрид. Транспортната компанија и туристичка агенција „Делфина Турс“ од Скопје стана сопственик на градежната ...

повеќе »

Како ќе изгледа музејот Гугенхајм во Хелсинки?

Како ќе изгледа музејот Гугенхајм во Хелсинки?

Победниците на конкурсот за новиот музеј Гугенхајм во Хелсинки ќе се дознаат во јуни, а ние ви ги претставуваме шестте проектни идеи кои се најдоа во финалето. Хелсиншките градски власти за новата зграда го предвиделе едно од најубавите места на ...

повеќе »
Scroll To Top