Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1189)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Ретроспективна изложба посветена на Бјорк во МоМА

Ретроспективна изложба посветена на Бјорк во МоМА

Њујоршкиот музеј на современа уметност MoMA, минатиот месец отвори голема ретроспективна изложба посветена на исландската уметница Бјорк, на која се претставени сите „лица“ и сите трансформации на оваа прославена пејачка и композиторка во изминатите, повеќе од дваесет години на нејзината ...

повеќе »

Езерска турбина трансформирана во современ хотел

Езерска турбина трансформирана во современ хотел

Едноставната бетонска структура на хотелот проектиран од австралиското архитектонско студио Cumulus Studio е поставена во реновираната постоечка турбина близу крајбрежјето Тасманија кај едно од најдлабоките езера во Австралија. Објектот првпат е изграден во 1040 година и служел за експеримент за ...

повеќе »

Самоодржливи „пловечки градови“ на иднината

Самоодржливи „пловечки градови“ на иднината

Градовите на вода иако на многумина им изгледаат како утопистичка идеја, сепак се претпоставува дека можат да станат реалност најкасно до крајот на 2020 година. Ваквите самоодржливи океански населби би можеле да бидат решение за голем број општествени проблеми, како ...

повеќе »

Минималистички ентериер инспириран од азиската култура

Минималистички ентериер инспириран од азиската култура

Минималистичкиот ентериер во комбинација со свежи бои и меки тектстури на мебелот е прокетиран од страна на тимот дизајнери од фирмата Free Interior. Четирисобниот стан во Тајпеј, Азија, зафаќа вкупна пвршина од 238 метри квадратни и распореден е во два ...

повеќе »

Најубавите напуштени места во светот (втор дел)

Најубавите напуштени места во светот (втор дел)

Во продолжение на серијалот посветен на најубавите напуштени места во светот, ви ја претставуваме подводната статуа на Исус која се наоѓа во морските води покрај италијанскиот град San Fruttuoso. Оваа статуа позната под името Christ of the Abyss буди страхопочит, ...

повеќе »

Угледниот археолог Ендру Вилсон од Оксфорд ќе одржи предавања во Скопје

Угледниот археолог Ендру Вилсон од Оксфорд ќе одржи предавања во Скопје

Угледниот професор Ендру Вилсон од Универзитетот во Оксфорд, кој е водечко име во областа на римската археологија, од 12 до 18 април ќе престојува во Скопје каде што ќе одржи предавања на Филозофскиот факултет. Првото предавање со наслов The Archaeology ...

повеќе »

Термоизолациона фасада – неопходна потреба на современото домување

Термоизолациона фасада – неопходна потреба на современото домување

ПОТРЕБА Потребата од добра термичка обработка на објектите е актуелна во јавноста поради ефектите што ги има во заштедата на финансиите, преку заштеда на потрошувачката на енергија. Од друга страна, комфорот во објектите, во услови на екстремни надворешни температури, е ...

повеќе »

Одрон на земјиште на Водно

Одрон на земјиште на Водно

Ноќеска, по полноќ, голем одрон на земјиште ги исплаши жителите на куќите кои се наоѓаат над хотелот “Тасино Чешмиче“ на Водно. „Се слушна страшен татнеж и тресење на земјиштето. Мислевме дека е земјотрес и дека куќата ни се урива и ...

повеќе »

Промоција на книгата „Илустрирана библиска етика“ во МКЦ

Промоција на книгата „Илустрирана библиска етика“ во МКЦ

Вечер со почеток од 20 часот во Младинскиот културен центар ќе се одржи промоција на книгата „Илустрирана библиска етика“, изложба и концерт. „Илустрирана библискa етика“ е книга со 100 цртежи на изреки од Библијата. Нејзината цел е да ги погледне, ...

повеќе »
Scroll To Top