Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1080)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Одбележана 51-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Одбележана 51-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Во Музејот на Град Скопје синоќа со неколку културни настани беше одбележана 51 година од катастрофалниот земјотрес, што далечната 1963 го сруши до темел главниот град на нашата земја. Во рамки на одбележувањето во Музејот на град Скопје, беше реализирано  литературно читање ...

повеќе »

Изградба на автоматски систем за наводнување на зеленилото во Аеродром

Изградба на автоматски систем за наводнување на зеленилото во Аеродром

Зеленилото во Oпштина Аеродром ќе се наводнува со техничка вода со околу 1500 прскалки кои ќе црпат вода од бунарите за наводнување. Изградбата на автоматски систем за наводнување на зеленилото во населбата Јане Сандански во Аеродром денеска ја најавија градоначалникот ...

повеќе »

Три визии за иднината на лондонскиот аеродром „Хитроу“

Три визии за иднината на лондонскиот аеродром „Хитроу“

Борис Џонсон, градоначалникот на Лондон, ги презентираше решенијата за аеродромот „Хитроу“ во Лондон, со идеја од аеродромот да се направи град Хитроу кој би вработил 90.000 луѓе. Избраните три визии за иднината на познатиот аеродром во Лондон немаат за цел ...

повеќе »

Романци во знак на протест изградија мост од пластични шишиња

Романци во знак на протест изградија мост од пластични шишиња

Жители на западнороманскиот град Темишвар изградија мост од десетици илјади пластични шишиња во знак на протест против загадувањето на животната средина со овој вид отпад. Оваа подвижна колоритна платформа со должина од 23 метри е направена од 157.000 пластични шишиња и ...

повеќе »

Задолжително сортирање на отпадот во Хрватска

Задолжително сортирање на отпадот во Хрватска

Од вчера сите хрватски градови и општини задолжително треба да обезбедат контејнери за одделно собирање на седум видови отпад – хартија, метал, стакло, пластика, текстил, опасен и габаритен отпад, јави хрватската државна телевизија ХРТ. Овој проект уште во средината на ...

повеќе »

Нов изглед на кафе-барот во музејот „Пеги Гугенхајм“ во Венеција

Нов изглед на кафе-барот во музејот „Пеги Гугенхајм“ во Венеција

Преуреден е кафе-барот на музејот „Пеги Гугенхајм“ во Венеција, кој е сместен длабоко во дворот на внатрешноста на палатата Venier dei Leoni. Оваа палата, три децении била дом на славната американска колекционерка на уметнички дела Пеги Гугенхајм, а по нејзината ...

повеќе »

Современ паркинг за 80 возила во Кавадарци

Современ паркинг за 80 возила во Кавадарци

Интензивно се гради првиот модуларен паркинг во Кавадарци, информираше кавадаречкиот градоначаник Александар Панов. „Станува збор за нов современ паркинг за 80 возила. Кавадаречкиот модуларен паркинг е втор од ваков тип во Македонија, по оној во општина Центар во Скопје. Се ...

повеќе »

51 година од катастрофалниот земјотрес во Скопје

51 година од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Скопје утре со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 51 година од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Одбележувањето ќе почне во 10 часот со положување цвеќе на Градските гробишта ...

повеќе »

Кинезите го купуваат Менхетен

Кинезите го купуваат Менхетен

Во рок од една година, Кинезите потрошиле дури 22 милијарди за купување на недвижен имот на Менхетен, и со тоа го надминале бројот на купувачи од Русија, пишува српски „Блиц“. „Прво, прашуваат за Централ Парк. Повеќето од моите клиенти сакаат ...

повеќе »
Scroll To Top