Насловна / Вести / Илон Маск ја решава енергетската криза во Австралија

Илон Маск ја решава енергетската криза во Австралија

Ilon Musk

Илон Маск стои зад своето ветување дека ќе ја реши енергетската криза во Австралија. Неговата компанија Тесла моторс се здружи со француската компанија за зелена енергија Неоан и австралиската влада, за да направи најголема литум-јонска батерија. Идната фарма на батерии треба да има капацитет од 100 мегавати. „Ако Јужна Австралија е подготвена да преземе голем ризик, тогаш и ние сме подготвени” – рече Маск.

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top