Насловна / Вести / Завршена е најголемата европска соларна електрана

Завршена е најголемата европска соларна електрана

Шпанската енергетска компанија Iberdrola, ја заврши изградбата на најголемата соларна електрана во Европа, која би требало да започне со работа во првото овогодишно тромесечје. Iberdrola јавува дека електраната Núñez de Balboa се простира на илјада хектари и сместена е во западниот дел на Шпанија. Нејзината моќност е  500 MW, а изградбата траела една година.  Вредноста на проектот е речиси 300 милиони евра.

nunez1

nunez2

nunez3

nunez4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top