Насловна / Вести / Врвни трендови во дизајнот на ентериер за 2021 година

Врвни трендови во дизајнот на ентериер за 2021 година

Хармонична и релаксирачка атмосфера во домот? Да секако! Дом што поттикнува живост и добро расположение? Уште подобро? Ви откриваме како да постигнете токму таков ефект со помош на ефективни парчиња мебел, бидејќи токму комбинацијата на спокојство и живост ги карактеризира сите трендови во дизајнот на ентериер што ќе ја одбележат 2021 година.

enterier

Во продолжение може да видите некои од трендовите за 2021 година и со тоа да го направите вашиот дом повторно ваше омилено место.

1. За чувство на релаксација: Мебел во пастелни бои

enterier2

Одамна е познато дека боите имаат силно влијание врз нашето расположение, па затоа изборот на вистинската боја е многу важен за да се постигне смирувачки амбиент. Пастелните тонови се вистинскиот избор за создавање суптилни акценти кои создаваат релаксирачка околина. Затоа мебелот и украсните предмети во пастелни тонови се еден од трендовите што ќе ја одбележат оваа година – без разлика дали станува збор за удобна розова фотелја, пастелно син тросед, стол или теписи со нежни нијанси.

enterier1

Совет: Розовата и сината боја се многу популарни во моментот и може да се користат на детали што дополнително придонесуваат за удобност, како што се украсни перници или меки навлаки.

2. За егзотичен одмор дома: Мебел што ја внесува природата во внатрешноста

enterier3

Во текот на изминатата година, моравме да се откажеме од разни патувања, сепак, решението може да се најде во создавање амбиент кој потсетува на природата во вашите четири sида. Изберете мебел во природни тонови, тапациран мебел во бои на зајдисонце, а покрај боите, не занемарувајте текстури кои прво ќе обезбедат пријатна атмосфера и удобност. Ткаени материјали и плетен мебел во комбинација со керамичка декорација му даваат на домот егзотичност и го поврзуваат со далечни дестинации.

enterier4

3. Создадете контраст со привлечни украсни детали

enterier5

Не е сè во домот да биде мирно и ненаметливо. И нашиот дом бара малку живот. За разлика од моменталниот тренд на минимализам, постои максимализам против движење кој се стреми кон впечатливи визуелни акценти: златни и шарени детали на клупските маси или светли бои на украсни предмети, како што се перници или слики. Овие впечатливи елементи можат лесно да се комбинираат и хармонично да се вклопат во помирна палета на пастелни бои како основа за внатрешен дизајн.

enterier6

Совет: Изберете најмногу четири до пет основни бои што ќе ги користите во ентериерот. На овој начин ќе создадете хармонија во просторот и покрај големиот број на бои.

4. Оживејте парче историја во вашиот дом

enterier7

Историјата може да биде една од најинспиративните трендови во 2021 година. Може да го оживее медитеранскиот дух во вашиот дом, да создаде празничен амбиент или да го инспирира вашиот ентериер со суптилна нота на одредена култура. Така, мебелот со елементи на античка Грција може да биде полн погодок и може да се постигне со употреба на неверојатна сина боја на кобалт. Уметничките предмети се исто така одличен избор, како слики со историски мотиви. Ако сакате да патувате, тогаш сувенирите од вашите омилени дестинации би можеле да бидат многу ефикасни детали во ентериерот кои исто така ги оживуваат вашите најубави спомени.

Совет: Скулптурата на комодата или на полицата е секогаш ефикасен детал, особено во комбинација со претходните елементи.

enterier8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top