Насловна / Архитектура / Во Словенија никна Чоколадно село за гламурозно кампување

Во Словенија никна Чоколадно село за гламурозно кампување

Добредојдовте во рајот за вистинските љубители на чоколадо! Ова е слоганот со кој настапуваат CV99, сопствениците на „Chocolate Village by the river“, простор за одмор на Драва во Лимбуш кај Марибор.

selo

Врз основа на дизајнот на Урош Млакар, од компаниите A-Luh и Lushna, во живописното опкружување на природниот парк во Похорје, Словенија, се појави гламурозен камп.

Во чоколадното село сè се врти околу чоколадото: појадок од чоколадо, работилници за чоколади, козметика за чоколадо и масажи, кои исто така се, претпоставувате, со чоколадо.

selo1

Сместувањето е организирано веднаш до реката Драва во форма на приколки што го нудат целиот луксуз и удобност што го очекуваат гостите. Модерно дизајнираните куќи се изработени од дрвена конструкција, и се покриени со темно лимен покрив, поради што добро се вклопуваат во зелената средина.

selo2

Некои колиби нудат панорамски поглед на дрвјата, додека други можат да се пофалат со џакузи, камин и тераса. Без оглед на сместувањето што ќе го одберете, сите имаат големи прозорци кои овозможуваат прекрасен поглед на околината.

selo3

Мултифункционалниот мебел нуди удобност во куќи од околу 25 квадратни метри, а темните бои во ентериерот го подобруваат ефектот на луксуз, но и главната тема на овој камп – чоколадото.

selo4

Одморалиштето може да се користи во текот на целата година благодарение на базенот, сауните во куќи на дрвјата, а гостите можат да уживаат во утринските и вечерните прошетки покрај реката.

Проектот „Chocolate Village by the river“ ја освои наградата BIGSEE 2020 за дизајн во делот за туризам.

selo5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top