Насловна / Вести / Во Долината на смртта соборен е температурниот рекорд од 1913 година

Во Долината на смртта соборен е температурниот рекорд од 1913 година

Температурата измерена во неделата во Долината на смртта во југоисточна Калифорнија достигна дури 54.4 степени Целзиусови, што е веројатно највисоко откако постојат мерења со живини термометри од 1913 година.

2_resize

Ако се точни податоците на Националната метеоролошка служба на САД, иствремено станува збор за една од трите највисоки температури забележани досега во Долината на смртта, која е сместена југоисточно од масивот Сиера Невада, како и највисоката температура измерена во текот на август, пишува Би-Би-Си.

1_resize

Долината на смртта го држи рекордот кога станува збор за највисока евидентирана температура досега регистрирана на нашата планета, 56.6 степени Целзиусови, како што е забележано во 1913 година, според Гинисовата книга на светски рекорди, но овој податок според мислењето на многу научници е спорен.

5

Поголемиот дел од југозападниот дел на САД го зафати незапаметен топлотен бран. Во саботата тамо се забележани неколку дневни топлотни рекорди.

Националната метеоролошка служба извести за високи 44.4 степени во една од населбите во Лос Анџелес, со што е срушен рекордот од 42.2 степени поставен во 1977. година. На подрачјето на Универзитетот Калифорнија, истиот ден се забележани 33.3 степени, со што е соборен рекордот од 32.2 степени забележан во 2003. година.

4_resize

Американските Центри за контрола и превенција на болести (CDC) велат дека топлотните бранови во просек убиле повеќе луѓе од кои било други екстремни временски услови.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top