Насловна / Архитектура / „Vertical Villige“ од OMA прогласен за архитектонски проект на годината

„Vertical Villige“ од OMA прогласен за архитектонски проект на годината

слика-1

Стручното жири на осмиот по ред фестивал за архитектура, кој се одржа во Сингапур, го прогласи проектот Vertical Villige во Сингапур, дизајниран од Office for Metropolitan Architecture (ОМА) / Buro Ole Scheeren, за објект на годината.

Директорот на фестивалот Paul Finch, изјави дека проектот за колективно домување претставува современ начин на размислување и воедно алтернативен начин на развој на кулите како кластери.

слика-2 слика-3

Објектот се состои од триесет и еден резиденцијален блок, распоредени во висина од шест ката, а во програмата се додадени содржини како базен, тениски игралишта, градини и кровни тераси.

слика-4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top