Насловна / Вести / Трендови за уредување на градините

Трендови за уредување на градините

Овој април сè уште не ни го покажа своето вистинско лице, но сите вистински љубители на цвеќе многу добро знаат дека овој месец е идеален за почеток на садење.

Пазете се од априлските мразови, но полека почнете со обновување на цветните леи, како и сечење на растенијата што растат во грмушките. Затоа што, според сите извештаи, тие се оние кои доаѓаат до израз, истакнувајќи го раскошот на дивината во секоја можна смисла. Ви претставуваме пет најнови трендови за 2021 година кога станува збор за градините.

gradina1

БЕЛА ГРАДИНА

gradina7

Ако вашата прва асоцијација е поглед на градината полна со бели цвеќиња – честитки, имате големо разбирање за поентата на овој тренд. Неопходни рози, делфиниум, рододендрон, или познатите снежни топки се совршен избор за постигнување на ефект на класицизам и чистота. За да дојдат до израз цвеќињата и украсните грмушки, обидете се да ја направите позадината што е можно потемна, да играте со форми и големини, но и со лисја. Колку и да звучи чудно, фокусирањето на лисјата е одличен начин да додадете текстура и контраст на белата градина. Сјајните лисја ја рефлектираат светлината под одредени агли, додека мат лисјата се одговорни за рефлектирање на светлината во различни насоки.

gradina5

ЕФЕКТ ОД ЏУНГЛА ВО ЗАДНИОТ ДВОР

Заборавете на прецизноста и деталите, оваа година акцентот е ставен на дивите градини. Колку повеќе толку подобро! Акцентот е ставен на долгата дива трева, лоза што може да оди во сите правци затоа што, сè, освен обична формалност, се зема предвид. Натуралистичките градини се инспирирани од шумите, ливадите, па дури и од пустините, па затоа не е изненадувачки што шумските цвеќиња, помалите грмушки од различни бои и украсните треви се главните носители на овој сè попопуларен тренд.

gradina9

ГРАДИНА НА БАЛКОН

Идеално за сите оние кои ова лето ќе го поминат во својот стан, ако не можете да одите во градината, тогаш префрлете ја градината на вашиот балкон! И за вакво нешто, не ви треба многу напор од едноставна причина што балконот „трпи“ сè – од јасмин, лаванда, бамбус, преку лилјани и еукалиптус. На вас е да одлучите кој стил всушност го сакате, а потоа да го збогатите просторот со различни форми и бои на саксии, садници, како и палети исполнети со земја, поставени на подот или прицврстени на ѕидот.

gradina3

МИНИ ГРАДИНА ПОКРАЈ ПРОЗОРЕЦОТ

За сите оние кои не можат да се пофалат со градина или балкон, еве го решението – направете си мала градина покрај прозорецот! Цветовите кои растат покрај прозорците навистина можат да направат огромна разлика, тоа ги прави мрачните денови посветли и фантастични! За оваа пригода, потребни се само саксии со многу внатрешно одводнување и, се разбира, сончева светлина. Иако првата асоцијација со оваа градина е билки, всушност сè доаѓа во предвид – нарциси, зумбули, циклама и секако неизбежните темјанушки.

gradina8

И ВНАТРЕ И НАДВОР

Со други зборови, време е да ја преместите вашата дневна соба во градината. Таканаречената „внатрешна и надворешна“ градина не е нова кога станува збор за опремување на градината и се сведува на создавање чувство на релаксација и удобност кога градината станува продолжена рака на дневната соба. Иако се чини дека овој тренд е најлесен за задоволување, ве потсетуваме дека тука мора да се внимава строго, така што дизајнот на ентериерот и екстериерот е во апсолутна хармонија. Добар избор на градинарски мебел, како и класичните цвеќиња се најдобрите сојузници кога станува збор за постигнување на овој изглед.

gradina4

gradina10

gradina2

gradina

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top