Насловна / Вести / Темносини волумени и розева бања редефинираат стан во Барселона

Темносини волумени и розева бања редефинираат стан во Барселона

Бирото Colombo and Serboli Architecture создало простор со шарени единици за складирање и розова бања со отворање на основата на овој стан во историската четврт El Born во Барселона. Апартманот е сместен во станбена зграда од 13 век. Сопственичка, млада Италијанка која работи во модна индустрија, им се обратила на архитектите за да го редизајнираат нејзиниот дом и да вклучат дополнителен простор за складирање и нова бања за гости.

12_resize

Станот со површина од 65 квадратни метри претходно имал темен, одделен распоред – две спални соби кои ја зафаќале страната на станот кон улицата и една спална соба што се наоѓала близу влезот и спречувале светлината да стигне до централните заеднички простори.

7_resize

Локалното биро CaSA, одлучило потполно да го преуреди станот, рушејќи ги сите постоечки преградни ѕидови за да го свртат вниманието кон четири метри високите плафони и големите прозори на балконот.

5_resize

За да создадат одредена раздвоеност помеѓу влезниот простор во станот и дневниот боравок, архитектите создале единица за одлагање по цела висна до плафонот, каде може да се скалдира облеката и други работи. Темносиниот шкаф се одликува со контрастна розова ниша и влезна врата.

10_resize

„Волумен со цела висине го намалува чувството на простор во големата дневна соба, додека употребата на волумен со пола висина би го трансформирала неговиот врв во темен, правлив агол“, објаснуваат архитектите.

4_resize

Форма на лак се огледува во кујната со заоблениот простор каде е сместен тоалетот за гости и пултот за појадок, кој има површина слична на терацо изработена од распарчен кварц.

2_resize 1_resize

Остатокот од просторот осветлен е со дабови подови и варосани sидови, и е надополнет со сива гарнитура во дневната соба од данскиот дизајнерски бренд Hay.

12_resize

Едан дебел ѕид е оставен да ја сокрие спалната соба. Срушени се и лажните плафони за да се видат плитките сводови кои се традиционални во каталонскиот регион.

„Преку новиот дизајн сакавме да ги подвлечеме сите оригинални елементи, истовремено подобрувајќи ги новонастанатите одлични простори и нивните пропорции“, велат архитектите Matteo Colombo и Andrea Serbol од CaSA за Dezeen. Архитектите исто така ги обновиле и оригиналните, стари дрвени капаци на прозорците.

8_resize 11_resize 9_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top