Насловна / Вести / Стара пиварница во Прага претворена во стан во индустриски стил

Стара пиварница во Прага претворена во стан во индустриски стил

Кога пиварниците веќе не се во употреба и нивниот простор треба да се претвори во станбен, тогаш на сцена се појавуваат архитектурата и дизајнот на ентериер. Чешкото студио CMS архитекти го претвори просторот на еден дел од старата чешка пиварница Холешовица во модерен и функционален стан, украсен во индустриски стил.

pivara

Станот од 120 квадратни метри, еден од четириесет во оваа зграда, се наоѓа во областа каде што некогаш бил складот.

Зградата е реконструирана во 2008 година, а само десет години подоцна студиото почна да работи на овој стан. Тоа беше прашање на взаемно задоволство, совршен клиент и совршена работа.

pivara1

Ѕидот е останат во првобитната положба, при што циглите доминираа во просторот. Покрај тоа, доминантна е употребата на челик на скали, а и полиците за книги и многу детали се направени од овој материјал. Таванот е црн, а подот е изработен од бетон. Сето ова е карактеристично за индустрискиот стил, кој е совршено прилагоден на клиентот.

pivara2

Целта на овој проект беше да се зачува оригиналниот индустриски карактер на просторот и да се создаде удобно и модерно место за живеење. Затоа, материјалите се останати како претходно и нивната структура остана изложена. Електричните жици се останати како дел од ентериерот, а бетонскиот под е оставен целосно ист за станот да биде максимално изложен на надворешни влијанија и на тој начин да добие автентичност.

pivara3

Просторот е висок шест метри и оваа одлика е искористена за да се создаде што е можно посветол простор.

Станот има две купатила и две спални соби, голема дневна соба со пристап до стаклен атриум каде што може да се помине време.

pivara4

pivara5

pivara6

pivara7

pivara8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top