Насловна / Вести / Стапката на ДДВ за становите oстанува пет отсто до 2023 година

Стапката на ДДВ за становите oстанува пет отсто до 2023 година

Стапката на ДДВ за становите останува повластена пет отсто во следните пет години, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски. Според него, направени се законски измени што ќе им излезат во пресрет на барањата на граѓаните.stanovi

„За да им се излезе во пресрет на граѓаните, Министерството направи измени и во Законот за ДДВ, со кој се продолжува повластената стапка на ДДВ од пет отсто заклучно до 2023 година“, информира Тевдовски.

[/mobileonly]

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top