Насловна / Вести / Шилегов: Град Скопје нема надлежност за сите дивоградби од Скопје 2014

Шилегов: Град Скопје нема надлежност за сите дивоградби од Скопје 2014

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, изјави дека Град Скопје „за жал нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите“ и оти согласно легислативата таа надлежност е на општина Центар.Processed by: Helicon Filter;

„Град Скопје под свои ингеренции има исклучиво пет споменици, од кои веќе еден отстранивме, а за останатите во тек е постапката. Ги имаме и оние чудовишта од галии во коритото на реката Вардар за кои веќе водиме постапка, а јас морам да водам сметка и за буџетските средства и да ја намалам штетата која ќе може да се предизвика на буџетот на Град Скопје“, рече Шилегов.

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top